E-Ticaret Danışmanlığı

E-Ticaret Danışmanlığı

“E-Ticaret Danışmanlığı” alarak, iş planınızı bizimle birlikte oluşturabilirsiniz. 2004 yılından bu yana e-ticaret sektöründe kazandığımız tecrübe ve birikimlerimiz sayesinde boş yere zaman ve para kaybetmenizin önüne geçebilir, başarıya giden yolda daha hızlı yol alabilirsiniz.E-Ticaret denizine balıklama dalmak yerine, yüzmeyi bilerek dalın!


E-Ticaret’te başarılı olmak için işinizi sahiplenmeli ve hedefe ulaşacağınıza gerçekten inanmalısınız. Dışarıdan bakıldığında e-ticaretin işlem hacmi, ulaşılabilir kitlesi ve büyüme potansiyeli gerçekten iştah kabartıcı. Ne var ki, sektöre balıklama dalan birçok firma, belirlediği yüksek hedeflere ulaşamamanın ve yaptığı yatırımın karşılığını alamamanın verdiği hayal kırıklığıyla birlikte, büyük heveslerle başladığı e-ticaret macerasını sonlandırmak zorunda kalıyor. Birçok e-ticaret sitesi ise atıl durumda bulunan birkaç ürün sergilemekten öteye gidemiyor.

Ön Hazırlık, Sektör Araştırması, Alt Yapı Planlanması


İnternetteki mağazanız, gerçek mağazalar gibidir. Ürünleri sunum şekliniz, görsel yapınız, gezinme kolaylığı, fiyatlandırma politikanız, mağazanızı ziyaret eden müşterilere önem verdiğinizi hissettirmeniz, satış sonrası desteğiniz gibi planlanması ve kurumsal bir kültür içerisinde kurgulanması gereken bir çok madde vardır.

İşe başlamadan önce aşağıdaki maddelerin araştırılıp, doğru ve verimli bir şekilde kurgulanması gerekir.

  • Ürün portföyüm hangi sektörleri içerecek, bu sektördeki diğer firmalar neler yapıyor?
  • Müşteri hedef kitlem kimlerden oluşacak?
  • Fiyat politikamı nasıl oluşturmalıyım, pazarlama stratejim ne olmalı?
  • Sitede sunacağım kurumsal kimlik nasıl olmalı?
  • Tasarım renklerim, navigasyon yapım nasıl olmalı?
  • Altyapıda gereksinimlerim nelerdir? Altyapı alacağım firma, ihtiyaçlarımı karşılıyor mu?
  • Hangi bankalarla çalışacağım, çalışma şartları nelerdir?
  • Hangi kargo firmalarıyla çalışacağım, çalışma şartları nelerdir?
  • Hangi tedarikçilerle çalışacağım, çalışma şartları nelerdir?
  • Müşteri Hizmetlerini nasıl sağlayacağım? Alt yapı alacağım firma bana nasıl destek olabilir?
  • Siparişleri nasıl takip edeceğim? Ürün temini ve sevkiyatlarını nasıl organize edeceğim? Alt yapı alacağım firma bana kolaylıklar sunuyor mu?

Yukarıdaki maddeler planlandıktan sonra mağazanın alt yapısının oluşturumaya başlanması gerekir. Alt yapı sürecinin tasarlanması ve tam olarak online satışa başlayana kadar aradaki süre çok iyi değerlendirilmelidir. Eş zamanlı ve koordine bir şekilde satışa başlamak için, bankalar, kargo firmaları ve tedarikçiler ile görüşmelerin yapılarak anlaşmaların sağlanması gerekir.

Online olarak satışa başladığınız andan itibaren artık çok büyük bir denizin içindesiniz demektir. Şimdi kendinizi farkettirme zamanı!


Hedef kitlenize ulaşmak için tanıtım faaliyetleri oluşturmak gerekiyor. Bunun birkaç yöntemi var.

Reklam: Aylık bütçenizi ve nerelerde reklam göstermek istediğinizi belirleyerek mağazanızın tanıtımını yapabilirsiniz. Önemli olan doğru reklam noktalarının belirlenmesi, eldeki bütçe ile maksimum verim alabileceğiniz bir kurgu oluşturulmasıdır. Bu sayede boşa giden reklam harcamalarından kaçınmış olursunuz. Reklam, online alışveriş siteleri için hiç bir zaman bitmeyecek bir tanıtım faaliyetidir. Marka bilinilirliği ve satış amaçlı olarak, doğru ürünler ve doğru fiaytlarla reklama çıkmak önemlidir.

Arama Motorları : Ücretsiz ve etkili bir tanıtım faaliyeti diyebiliriz. Genellikle bu kanalla mağazanıza gelen ziyaretçilerin satın alma oranı diğer reklam kanallarına göre daha yüksektir. Bu yüzden düzgün kurgulanmış bir SEO altyapısı, mağazanızın ücretsiz bir şekilde ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Mecralar : Sosyal mecralarda yapılan aktivite sayfaları, reklam ve tanıtım işleri yüksek geri dönüş elde edebileceğiniz ortamlardır. Müşteriyle iletişimin sürekliliğini sağlar. Dikkat edilmesi gereken nokta, iletişime başladıktan sonra iletişimi yavaşlatmamalı ve müşterilerinizi sıkmamalısınız. Bu yüzden orta vadeli bir planlama ile bu mecrada yer almaya başlanmalıdır.

Analiz ve Geliştirme


Mağazanız satışa başladı, tanıtım faaliyetleriniz başladı ve emekleriniz satış olarak geri dönüyor.

  • Ziyaretçileriniz hangi kanallardan geliyor?
  • Satış / Üye Dönüşüm oranları nedir?
  • Kampanyalarım etkili oluyor mu?
  • Müşterilerden gelen geri beslemeler nelerdir?
  • Müşteri memnuniyetini üst seviyede tutabiliyor muyum?
  • Organizasyonumun işleyişinde herhangi bir aksaklık var mı?
  • Ziyaretçilerim ortalama kaç sayfa geziyorlar?

Yukarıdaki analizlerin yapılarak satış ve pazarlama stratejinizin yeniden planlanması gerekiyorsa ya da organizasyon yapısında yaoılması gereken değişiklikler var ise belirlenmelidir. Bu sayede kurumsal bir duruş sergileyerek işinizi doğru adımlarla büyütebilirsiniz.

Hedef Eticaret, uzun sürelerde yüksek bütçelerle öğrenebileceğiniz tüm bu adımları minimum efor, maksimum verim ilkesi ile sizleri sunuyor.